MENÜ

POLEN FİLTRESİ DEĞİŞİMİ

  • Ana Sayfa
  • Çözümlerimiz
  • Polen Filtresi Değişimi
Polen Filtresi Değişimi

Polen Filtresi Değişimi

26 Kasım 2020

Polen Filtresi

Her periyodik bakımda değişmesi gereken bir başka yedek parça da polen filtresidir. Polen filtresi aracınız için hayati önem taşıyan bir filtre olmasa da aracın içinde bulunan insanların sağlığı açısından çok önemli bir parçadır. Kafanızda polen filtresi ile alakalı birçok soru olduğunu düşüyorum. Polen filtresi nedir, polen filtresi ne işe yarar, polen filtresi fiyatları, polen filtresi nerede, polen filtresi değişimi nasıl yapılır v.b soruların hepsine anlaşılır bir şekilde cevap vereceğim.

Polen filtresinin birden çok ismi vardır. Teknik olarak adı kabin filtresidir. Kabin, sürücü ve yolcuların araçta kullandıkları alan olarak tabir edilmiştir. Kabin filtresi de bu alana giren havayı temizleyen filtreye verilmiştir. Bir diğer adı da klima filtresidir. Klima filtresi denmesinin sebebi ise bu filtrenin klimalı araçlarla birlikte kullanılmaya başlanmasından dolayıdır.

Polen Filtresi Nedir ?

Aracınızın havalandırma sisteminin dışarıdan aldığı havayı toz toprak ve benzeri partiküllerden ayrıştırmak ve temizlemek için kullandığı filtreye polen filtresi denir.

Polen Filtresi Ne İşe Yarar ?

Aracınız zorlu hava koşulları olan birçok ortamda filtre sistemleri sayesinde sorunsuz şekilde çalışabilmektedir. Polen filtresi araç içinde soluduğumuz havanın temizliğini gerçekleştirir. Örnek olarak, tozlu ve topraklı bir yolda havalandırma sistemi araç içini havalandırmaya çalıştığında araç içindekilere tozlu ve topraklı bir hava gelmemesini sağlar polen filtresi.

Polen Filtresi Fiyatları Ne Kadar ?

Polen filtresi araç marka model ve kullanmak isteyeceğiniz polen filtresi türüne göre değişiklik gösterecektir. Ortalama bir fiyat bilgisi edinmek isterseniz 30 tl – 600 tl arasında seyreden fiyat aralığı ile karşılaşacaksınız.

Polen Filtresi Çeşitleri

Polen filtresi normal polen filtresi ve karbonlu polen filtresi olmak üzere 2 çeşittir. Bu filtreler ölçü olarak aynı yapısal olarak birbirlerinden farklıdır.

Normal polen filtresi : Özel filtre kağıdından imal edilir. Araç dışından çekilen ve araç kabinine verilen havayı filtre ederken sadece katı haldeki partikülleri filtre eder. Bunlara örnek vermek gerekirse toz,toprak ve yaprak benzeri maddelerdir.

Karbonlu polen filtresi : Karbonlu polen filtresi ölçü olarak normal polen filtresi ile aynıdır. Fakat yapı ve bileşenleri açısından tamamen farklıdır. Karbon maddesi yapısı gereği oldukça fazla gözeneğe ve geniş iç yüzeye sahiptir. Karbon maddesi gözenekleri sayesinde sıvı, katı ve gaz halindeki maddeleri yüzeyine çekerek içine hapseder. Karbonlu polen filtresi dışarıdan emilen havanın içinde bulunan gaz halindeki maddeleri de filtre edebiliyor. Bunu daha anlaşılır şekilde ifade etmek gerekirse karbonlu hava filtresi araç dışında bulunan kötü kokuları araç içine vermez. Kötü koku moleküllerini karbon yüzeyinde hapsederek havanın temizlenmesini sağlar.

Polen Filtresi Ne Zaman Değişir ?

Polen filtresinin her periyodik bakımda değişmesi gerekir. Aracınızın kaç km’de bir bakıma girmesi gerektiği kullanım kılavuzunda servis bölümünde belirtilmiştir. Otomobillerin genel olarak bakım kilometreleri her 10.000 km – 15.000 km veya 20.000 km olarak belirlenir. Polen filtresinin bu kilometreler her tekrar edildiğinde değişmesi gerekir. Polen filtresi bu periyodik bakım kilometreleri dışında da değişmesi gerekebilir. Aracınızı toprak ve tozlu bir yolda gündelik olarak çok kullanıyorsanız ve bu bahsettiğimiz periyodik bakım kilometreleri gelmeden polen filtreniz tıkanmış olacaktır. Araç kullanımınız bu tarz toprak ve tozlu yollarda geçiyorsa her 5.000 km de polen filtrenizi değiştirmeniz sağlığınız için iyi olacaktır.

Polen Filtresi Temizliği Nasıl Yapılır ?

Polen filtresini temizlemeye çalışmak çok iyi sonuçlar vermeyecektir. Polen filtresi aracınızın sağlığından çok sizin sağlığınızı etkileyen bir parçadır. Bu yüzden temizlemeye çalışmak yerine değiştirmek en mantıklısı olacaktır.

SİZİ ARAYALIM

Güncel ürün ve kampanyalarımızdan haberdar olun!

Copyright © 2020 · Zorlu Otomotiv Yağ Bakım Servisi · Tüm hakları saklıdır.