MENÜ

MOTOR YAĞI DEĞİŞİMİ

  • Ana Sayfa
  • Çözümlerimiz
  • Motor Yağı Değişimi
Motor Yağı Değişimi

Motor Yağı Değişimi

26 Kasım 2020

Motor Yağı Değişimi

Her araç için önemli konuların başında gelen motor yağı değişimleri, aracın kullanım durumuna göre farklılaşır. Aracın performansına olumlu katkı vermesinin yanı sıra kullanılabilir durumu da etkiler. Düşük sıcaklıklarda aracın kolay çalışmasını sağlayan motor yağının bitmesi ya da değişiminin gelmesi durumları da araca göre belirlenir. Her gün kullanılan araçlarda daha kısa sürede değişimler söz konusu olurken aracın kullanımı seyrek ise motor yağı daha uzun süre gider. Doğru yağ kullanımıyla gelen yakıt tasarruf durumları da seçimleri etkiler. Araçlarda kullanım durumu farklı olabileceği gibi 10-15 bin km sonrasında yağ filtresiyle birlikte motor yağının değişimi önerilir. Böylelikle aracın sahip olacağı performans yükseltilebilir. Ayrıca değişim yapılan iklim durumuna göre de motor yağı seçimi yapılır. Soğuk mevsimlerde sentetik yağ kullanımı çok daha iyi olacaktır. Mineral yağlara kıyasla çok daha iyi sonuçlar vereceğini söylemek de yanlış olmayacaktır.

Motor Yağı Değişimleri Nasıl Olur ?

10 bin kilometre yapıldıktan sonra motor yağı değişimiyle yenileme yapılır. Motor yağı değişimlerinde eski yağın tamamen boşaltılması gerekir. El freni çekilerek park haline alınan aracın tekerlekleri arasına rampa da konulabilir. Sonrasında tıpayı kaldırarak eski yağın tamamen bitmesi sağlanır. Yağ filtresi boşaltma işlemleri de aynı şekilde olurken sıcak yağın zararlı olmaması için önlemler alınmalıdır. Yeni yağın doğru oranda koyulduğundan emin olduktan sonra motor çalıştırılır. Herhangi bir akma olup olmadığı da kontrol edilir. Motorun sıcak ve soğuk durumlara karşı dayanıklı olmasını sağlamasının yanı sıra metallerin sürtünmemesini de beraberinde getirir. Bu sayede hiçbir şekilde aşınma olmazken aracın performans kaybı yaşamadan kullanımı olur.

Motor Yağı Değişim Etkisi

Motorun en verimli çalışma hali için yıllık olarak motor yağı değişimleri yapılır. Bununla birlikte günlük olarak 10 kilometreden daha az yolculuklarda da bitme süresi kısalabilir. Dur-kalk halinin devamlı olması ya da tozlu-taşlı yollarda kullanım olması da motor yağı değişimlerini erkene aldırabilir. Aracın marka ve modeli de motor yağı değişimlerinin zamanlarını açıklar. Avrupa’da bakıldığında maksimum 5.000 km sonrasında motor yağı değişim uyarısı gelir. Ancak ülkemizde bu durum 20.000 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Bunun sonucunda ise motor yağının artık performansa etki etmemesiyle çok daha büyük sorunlar yaşanabilir. Güç kaybı bunların başlıcalarından bir tanesidir.

Motor Yağları Değişmezse Ne Yaşanır ?

Var olan hareketli parçaların sürtünmesini engelleyen ve her bölümün düzgün çalışmasını motor yağları sağlar. Motorun temiz kalması ve soğuma halinin kolaylaşması da yine motor yağı kullanımlarıyla mümkün hale getirilir. Gerçekleştirilen değişimlerle adeta motor içine taze kan gönderimi yapılır. Yağ bitmesi durumunda motor içinde sürtünme artar. Parçaların birbirine teması sonrasında ise telafisi çok daha zor sorunlarla karşı karşıya kalınır. Isı durumunun giderek artması sonucunda parçaların birbirine kaynaşmasıyla motor arızaları yaşanır. Maliyetler katlanacağı gibi problemlerin çözümü de çok daha uzun günler alabilmektedir. Var olan parçaların görev yapamaz hale gelmesiyle değişimi de zorunlu olur. Yağ içerisinde var olan pislik ve toz partikülleri çamur halini de alabilmektedir. Bundan dolayı yağ filtresi belirli periyodik zaman diliminde temizlenerek kullanılır. Aşındırıcı özelliğin yağın kalınlaşarak gerçekleşmesi ise yağ viskozitesinde bozulma meydana gelir.

SİZİ ARAYALIM

Güncel ürün ve kampanyalarımızdan haberdar olun!

Copyright © 2020 · Zorlu Otomotiv Yağ Bakım Servisi · Tüm hakları saklıdır.