MENÜ

EGZOZ SİSTEMİ KONTROLÜ

  • Ana Sayfa
  • Çözümlerimiz
  • Egzoz Sistemi Kontrolü
Egzoz Sistemi Kontrolü

Egzoz Sistemi Kontrolü

26 Kasım 2020

Egzoz Sistemi Kontrolü

Egzoz sistemi günümüz araçlarda oldukça önem kazanmaya başladı bunu nedeni egzoz emisyon normları ,çevre temizliği ve küresel ısınma önlemleri kapsamında devletler ülkelerinde trafikte olmaları halinde belli standartlar koydu ,buna da otomobil üreticeleri uymak zorunda kaldı ,hatta bununla ilgili volkswagen firmasının başına gelenleri hepimiz biliyoruz .

Bir araç için en önemli emiş hattı olduğu kadar artık araç çekiş ve torkuna etki eden önemli faktörlerin arasına egzoz sistemide girdi ve bununla gelişen teknolojik gelişmeler .Euro 3 ve devamında gelen EURO 5 normlarına uygun araç üretmek fakat araç torku ve buna bağlı güç kayıpların önüne geçilmeye çalışılıyor.

İllegal yöntemlere egzoz sistemini devre dışı bırakma yöntemleri seçilsede ,cebimizi düşünürken sağlımızla oynadığımızın farkında değiliz .

Bu serüven ilk olarak EGR (egzoz geri dönüşüm )sistemleriyle yanmamış gazları tekrar yakma yöntemiyle akabin katalitik konvertör (seramik filitre)devam ederek günümüzde harici adblue yakıtıyla NOX gazlarını tepkimeye sokarak zararsız hale getirmekle ilerlemesini sürdürüyor .

Konvertör sisteminin tıkanması sonucu araç çekiş gücünün düşmesidir .bu genellikle yoğun trafikte büyükşehirde yetişmiş araçlarda ve kısa mesafe kullanılan araçlarda görülüyor 3 yöntemle bu sorun çözülüyor

  • Egzoz temizleyici katkısını sisteme doldurarak 2-3 viteste 2500-4500 devirde araç kullanarak kendi kendini temizleme
  • Bazı araçlar bu sistemin içinde deşarz yöntemiyle obd test cihazı yardımı ile yapılır .
  • Katalaitik konvertör filitresi sökülerek temizlenmesi veya içinin değişmesi ile yapılır .

SİZİ ARAYALIM

Güncel ürün ve kampanyalarımızdan haberdar olun!

Copyright © 2020 · Zorlu Otomotiv Yağ Bakım Servisi · Tüm hakları saklıdır.